EXECUTIVE DIRECTORS


Mr. CAO Ziyu
Chairman and Executive Director
Mr. CAO Ziyu (曹子玉), aged 49, holds a university degree. Mr. CAO has been appointed as the party committee secretary of the Company since August 2016. He has served as the party committee secretary of HPG since July 2016 and the director and chairman of HPG since August 2016. Before assuming the above positions, Mr. CAO acted as the deputy director of the office of Qinhuangdao Economic & Technological Development Zone and the director of the policy research office of the management committee of Qinhuangdao Economic & Technological Development Zone from April 1995 to December 1995 and from December 1995 to June 1998, respectively. From June 1998 to February 2002, Mr. CAO served as the deputy secretary-general of municipal party committee of Qinhuangdao and concurrently acted as the deputy secretary-general of party committee of Ngari Prefecture, Tibet from July 1998 to June 2001. From February 2002 to October 2002 and from October 2002 to March 2003, he served as the deputy director of the propaganda department and head of the lecturer team of the municipal party committee of Qinhuangdao, respectively. Mr. CAO acted as the deputy secretary of party committee and district mayor of Beidaihe District of Qinhuangdao and concurrently served as the director of the management committee of Beidaihe Economic & Technological Development Zone from March 2003 to December 2004. Mr. CAO served as the deputy secretary of party committee and district mayor of Beidaihe District of Qinhuangdao from December 2004 to January 2006 and the secretary of party committee of Beidaihe District of Qinhuangdao from January 2006 to May 2008. From May 2008 to December 2012, he served as member of the standing committee of municipal party committee of Qinhuangdao and the secretary of party committee of Beidaihe District. From December 2012 to January 2014, Mr. CAO served as member of the standing committee of municipal party committee and secretary of the politics and law committee of Qinhuangdao. From January 2014 to July 2016, he served as member of the standing committee of municipal party committee and executive vice mayor of Handan.


Mr. WANG Lubiao
Executive Director, Deputy Party Secretary, and Secretary of Discipline Committee
Mr. WANG Lubiao (王錄彪), aged 53, an executive Director, deputy party secretary, and secretary of discipline committee of our Company. Mr. Wang graduated from Northwest Institute of Telecommunication Engineering (西北電訊工程學院) in 1983 with a bachelor’s degree in engineering in radio communication and graduated from Yanshan University (燕山大學) in September 2004 with a master’s degree of engineering in control engineering. He has a professional qualification of senior engineer. Mr. Wang joined the Qinhuangdao Port Authority (秦皇島港務局) (the predecessor of HPG) in August 1983. He has over 30 years of working experience in port operation. He has served various intermediate and senior management positions for approximately 20 years. Mr. Wang served as the deputy general manager and member of the party committee of the Company as well as the manager of the Sixth Port Branch since December 2009, deputy general manager and member of the party committee of the Company since July 2011, executive Director, deputy general manager and member of the party committee of the Company since April 2012. Since August 2014 to present, he served as an executive Director, deputy party secretary and secretary of discipline committee of the Company.


Mr. MA Xiping
Executive Director, Deputy General Manager, a Member of the Party Committee and the Secretary to the Board
Mr. MA Xiping (馬喜平), aged 48, an executive Director, deputy general manager, a member of the party committee and the secretary to the Board of our Company. Mr. Ma received a bachelor’s degree in law in major of economic law from Renmin University of China (中國人民大學) in 1990, obtained a master’s degree in administration in science and engineering from Yanshan University (燕山大學) in 2003, and has a professional qualification of senior economist. Mr. Ma started his career in July 1990 in the Qinhuangdao Port Authority (秦皇島港務局) and now has over 20 years of working experience in port industry. Moreover, he has served various intermediate and senior management positions for approximately 15 years. Mr. Ma has been serving as the deputy general manager and a member of the party committee since April 2012. He has served as an executive Director since July 2013. He has concurrently served as secretary to the Board since March 2008.



NON-EXECUTIVE DIRECTOR


Mr. LI Jianping
Non-executive Directors
Mr. LI Jianping (李建平), aged 54, the party secretary of Qinhuangdao State-owned Assets Operation Holdings Limited (秦皇 島市國有資產經營控股有限公司). Mr. Li graduated from Yanshan University in 1989, majoring in Electric Drive and Automation. Mr. Li has a master’s degree and is a senior electronics engineer. Since 1989, Mr. Li has worked for Qinhuangdao Acrylic Fibre Plant (秦皇島腈綸廠) and served as electric workshops assistant and vice officer, deputy head of equipment and power division, deputy chief engineer of electric professionals and officer of engineer room of production department and deputy factory director and factory director. He has been the chairman, general manager and deputy party secretary of 秦皇島奧萊 特腈綸有限公司since May 2005. He has been the deputy general manager of Qinhuangdao Bowei Construction Investment Group Limited since March 2014, and the party secretary of Qinhuangdao State-owned Assets Operation Holdings Limited (秦皇島市國有資產經營控股有限公司) since January 2015.


Mr. MI Xianwei
Non-executive Directors
Mr. MI Xianwei (米獻煒), aged 51, a director and the general manager of Hebei Communications Investment. Mr. Mi graduated from Nankai University with a PhD degree of economics in 2002. Mr. Mi served as the deputy general manager of HECIC Water Investment Co., Ltd. from June 2008 to March 2013, the general manager of the investment and development department of Hebei Construction & Investment Group Co., Ltd. from March to October 2013 and the general manager of HECIC Microcredit Co., Ltd. (河北建投小額貸款股份有限公司) from October 2013 to April 2015. He serves as the vice president of Tangshan Port Group Co., Ltd.* (唐山港集團股份有限公司) (a company listed on the Shanghai Stock Exchange since July 2010, stock code: 601000) since May 2015.



INDEPENDENT NON-EXECUTIVE DIRECTOR


Mr. LI Man Choi
Independent Non-executive Director
Mr. LI Man Choi (李文才), aged 55, an independent non-executive Director. He obtained his Honours Diploma in Accounting from the Hong Kong Baptist University in 1986, his master’s degree in Business Administration from Brunel University, United Kingdom in 1997 and his master’s degree of Science in Accounting and Management Science from the University of Southampton, United Kingdom in 1998. He is a fellow of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and the Association of Chartered Certified Accountants. He is also a Hong Kong Certified Public Accountant and a member of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales. He has over 25 years of practical experience in accounting. Since June 2013, Mr. Li has been a partner of ZHONGLEI (HK) CPA Company Limited and a technical director of Pan-China Certified Public Accountants LLP, Chongqing Branch (天健會計師事務所(特殊普通合夥)重慶分所). In addition, since November 2015, Mr. Li has been the managing partner of Zenith CPA Limited. Mr. Li has been serving as an independent non-executive Director since July 2013. Moreover, Mr. Li also serves as the independent non-executive director of Beijing Digital Telecom Co., Ltd. (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 6188).


Mr. ZHAO Zhen
Independent Non-executive Director
Mr. ZHAO Zhen (趙振), aged 50, a Chinese lawyer, is currently an independent non-executive Director and a senior partner of Beijing Far East Law Firm (北京市遠東律師事務所). He also serves as the vice president, chairman of the Legal Working Committee and office director of Credit Management Commission of China Communication Enterprise Management Association, a member of the Legal Expert Advisory Committee under the Ministry of Transport and an independent director of Inner Mongolia Linkage Potato Co., Ltd. (內蒙古凌志馬鈴薯科技股份有限公司). Mr. Zhao graduated from the Law School of Renmin University of China (中國人民大學) in 1989 and was awarded a master of laws degree from Renmin University of China in 2000. Mr. Zhao served as the deputy section chief of Supervision Bureau under the Ministry of Transport and an assistant to lawyer of China Lawyer Service Center (中國律師事務中心). He has been a lawyer and a senior partner in Beijing Far East Law Firm since 1996. Mr. Zhao has served as an independent director of Huabei Expressway Co., Ltd. (華北高速股份 有限公司) (a company listed on the Shenzhen Stock Exchange; stock code: 000916) from 2002 to 2008, and an independent director of Guangxi Wuzhou Communications Co., Ltd. (廣西五洲交通股份有限公司) (a company listed on the Shanghai Stock Exchange; stock code: 600368) from 2009 to 2013. Subsequently, he was appointed as an independent director of Shandong Aofu Environmental Protection Technology Co., Ltd. (山東奧福環保科技股份有限公司) in April 2015 and was appointed as an independent director of Guangxi Wuzhou Communications Co., Ltd. (廣西五洲交通股份有限公司) (listed on the SSE, stock code: 600368) in the same month. Mr. Zhao has been an internal lawyer of National Small or Medium Enterprises Share Transfer System of Guotai Jun’an Securities Co., Ltd. (國泰君安證券股份有限公司) since 2007.


Ms. ZANG Xiuqing
Independent Non-executive Director
Ms. ZANG Xiuqing (臧秀清), aged 53, is currently an independent non-executive Director of the Company, a professor of Yanshan University, and the financial supervisor of Qinhuangdao Rongxuan Machinery Manufacturing Co., Ltd. Ms. Zang has been a teacher at Yanshan University since 1984, serving as a trainee assistant teacher, an assistant teacher, a lecturer, an associate professor and a professor. During the period from October 2004 to March 2005, Ms. Zang studied at Brunel University in the UK as a visiting scholar. During the period from March 2005 to March 2007, Ms. Zang served as an external director of Qinhuangdao Lihua Starch Co., Ltd. (秦皇島驪驊澱粉股份有限公司); during the period from September 2006 to September 2009, Ms. Zang served as a director of the third Fiscal Society of Qinhuangdao (秦皇島市第三屆財政學會理事); and since January 2007 till now, Ms. Zang served as the financial supervisor of Qinhuangdao Rongxuan Machinery Manufacturing Co., Ltd.; and from October 2007 to October 2010, she served as an external director of Qinhuangdao Jihua 3544 Shoe Co., Ltd. (秦皇島際華3544 鞋業有限公司). Ms. Zang graduated from the School of Economics and Management of Yanshan University in June 2010 majoring in science and engineering with a PhD degree in management.


Mr. HOU Shujun
Independent Non-executive Director
Mr. HOU Shujun (侯書軍), aged 53, is currently an independent non-executive Director of the Company, the director of the Institute of Vibration Engineering (振動工程研究所) of Hebei University of Technology and a professor and a doctoral tutor of the School of Mechanical Engineering. During the period from July 1987 to October 1990, Mr. Hou had been a teacher of mechanical faculty in Hebei University of Technology, and from November 1990 to March 1994, he worked in the Shijiazhuang Mining Machinery Laboratory of the Ministry of Electrical and Electronics Industry (機電部石家莊礦山機械研究室), serving as an engineer, the director of research office; from April 1994 to July 2007, Mr. Hou was a teacher at Hebei University of Science and Technology, serving as a lecturer, an associate professor, and a professor. During the period from January 2002 to January 2003, Mr. Hou studied at the Swansea University and the University of Leeds in the UK as a visiting scholar. In November 2003, Mr. Hou founded the Institute of Vibration Engineering of Hebei University of Science and Technology, and acted as its director, and also acted as a professor in the College of Mechanical Engineering of Hebei University of Technology since July 2007. In November 2007, Mr. Hou founded the Institute of Vibration Engineering of Hebei University of Technology, and has acted as its director till now. He was elected as a doctoral tutor in May 2013. Mr. Hou graduated from Tianjin University in July 1999 majoring in general mechanics with a PhD degree of engineering.



SUPERVISORS


Mr. Nie Yuzhong
Supervisor and the Chairman of the Supervisory Committee
Mr. Nie Yuzhong (聶玉中), aged 47, a Supervisor and the chairman of the Supervisory Committee. Mr. Nie graduated from the Department of Management Engineering of Wuhan Institute of Water Transport Engineering (武漢水運工程學院) in 1989, majoring in Science and Technology Information Management. He received a bachelor’s degree of Arts from University of International Business and Economics (對外經濟貿易大學) in 2005 and obtained a master’s degree in Business Administration from Xiamen University (廈門大學) in 2009. He is a senior economist and a senior political engineer. Mr. Nie has served as deputy general manager and general manager of Qinhuangdao Ocean Shipping Tally Co., Ltd. (秦皇島外輪代理有限責任公司), party secretary and secretary of the Discipline Committee of the Ninth Port Branch, and served as a manager of the Ninth Port Branch since July 2011. He was appointed as a Supervisor and the chairman of the Supervisory Committee since June 2014.


Mr. BU Zhouqing
Supervisor of the Company, the Director of the Finance Department of HPG and a Senior Accountant
Mr. BU Zhouqing (卜周慶), aged 47, a Supervisor of the Company, the director of the Finance Department of HPG and a senior accountant. Mr. Bu graduated from Changsha Communications University with a bachelor’s degree in the finance and accounting in July 1992. He held various leadership positions in the Qinhuangdao Port Authority (秦皇島港務局) (the predecessor of HPG) and Qinhuangdao Port Group Co., Ltd., and has acted as the deputy director of the Finance Department of the Company, the deputy director of the Finance Department of HPG, the director of the Finance Department of Hebei Port Group Service Management Co., Ltd. (河北港口集團服務管理公司) since December 2008. Mr. Bu served as the director of the Finance Department of the Company from July 2011 to June 2014, and has served as the director of the Finance Department of HPG since June 2014. He was appointed as a Supervisor of the Company since June 2015.


Mr. Liu Simang
Supervisor
Mr. Liu Simang (劉巳莽), aged 43, a Supervisor of the Company. Mr. Liu graduated from Northeastern University at Qinhuangdao (東北大學秦皇島分校) in 1994 and obtained a master’s degree in Business Administration (MBA) from Yanshan University in 2008 and holds a qualification as an accountant. Mr. Liu has been working since 1994 and has served as a salesman and sales manager of Qinhuangdao Yida Food Co., Limited (秦皇島益達食品有限公司), deputy general manager of Qinhuangdao Hairun Food Co., Limited (秦皇島市海潤食品有限公司), vice officer and officer of Asset Management Department and administration officer of Qinhuangdao Commerce and Trade State-owned Assets Investment and Operation Limited (秦 皇島市商貿國有資產投資經營有限公司), and vice officer and deputy general manager of preparatory group of Qinhuangdao State-owned Assets Operation Holdings Limited (秦皇島市國有資產經營控股有限公司). He is the deputy general manager of Qinhuangdao Bowei Construction Investment Group Limited. Mr. Liu was appointed as a Supervisor of the Company in June 2014. He was also appointed as a member of the party committee, director and deputy general manager of Qinhuangdao State-owned Assets Operation Holdings Limited (秦皇島市國有資產經營控股有限公司) since November 2014.



EMPLOYEE REPRESENTATIVE SUPERVISORS


Mr. CAO Dong
Employee Representative Supervisors
Mr. CAO Dong (曹棟), aged 47, an employee representative Supervisor of our Company. Mr. Cao received a bachelor’s degree in economics in financial economics from Hebei University (河北大學) in July 1991 and a master’s degree in software engineering from the University of Electronic Science and Technology of China (電子科技大學) in December 2011. He has the professional qualification of a senior accountant. Mr. Cao was deputy director of the Investment Center of QPG, deputy manager of general affairs office of construction headquarters of Caofeidian of QPG and deputy director of the audit department of our Company. He has served as director of the audit department of our Company since March 2012. He has served as deputy director and director of the audit department of HPG since October 2009. Mr. Cao has served as an employee representative Supervisor of our Company since August 2010. Mr. Cao also served as a supervisor of China Merchants Securities Co., Ltd. (招商證券股 份有限公司) (listed on the Shanghai Stock Exchange in November 2009; stock code: 600999) from September 2013 to May 2014, and has been its director since May 2014.


Mr. ZHANG Jun
Employee Representative Supervisor and the Vice Chairman of the labor union
Mr. ZHANG Jun (張軍), aged 57, an employee representative Supervisor of the Company and the vice chairman of the labor union of our Company. Mr. Zhang graduated from the correspondence programme of the Central Party’s School with a bachelor’s degree in economics and management (Distance Education) in December 2000. He was the chairman of the labor union, party secretary and the secretary of the discipline committee of the Second Branch of the Company. He served as the manager of Railway Transportation Branch of our Company since March 2012, the deputy party secretary of Railway Transportation Branch of our Company since June 2014, and the vice chairman of the labor union of our Company since January 2015. He was appointed as an employee representative Supervisor of the Company since June 2015.



SENIOR MANAGEMENT


Mr. HE Zhenya
Deputy General Manager and Member of the Party Committee
Mr. HE Zhenya (何振亞), aged 53, the deputy general manager and a member of the party committee of our Company. He has been engaged as a senior engineer by our Company. Mr. He graduated from China University of Mining and Technology (中國礦業 大學), formerly known as China Institute of Mining and Technology (中國礦業學院), in 1986 with a bachelor’s degree in engineering in metals and heat treatment and obtained a master’s degree in engineering in machinery engineering from Yanshan University (燕山 大學) in 2006. He joined the Qinhuangdao Port Authority in 1988 and acquired over 25 years of port industry experience. In the past 10 years, he held various intermediate and senior management positions and has extensive business and management experience. Since December 2009, he has been serving as the deputy general manager and a member of the party committee of our Company. From December 2009 to July 2011, he was also the manager of the Ninth Port Branch of the Company.


Mr. GUO Xikun
Deputy General Manager, the Chief Financial Officer and a Member of the Party Committee
Mr. GUO Xikun (郭西錕), aged 51, the deputy general manager, the chief financial officer and a member of the party committee of our Company. He has the professional qualification of a senior accountant. He completed the postgraduate course in business management of Guanghua School of Management of Peking University (北京大學光華管理學院) and obtained a master’s degree of EMBA from Beijing Jiaotong University (北京交通大學). Mr. Guo joined the Qinhuangdao Port Authority in 1988 and have since been engaged in finance-related work. He has over 25 years of experience in financial management and port industry related areas. In the past 15 years, he served in various intermediate and senior management positions. Since December 2009, he has served as chief financial officer and a member of the party committee of our Company, and was appointed as the deputy general manager of the Company on 22 August 2014. He has served as a director of Hebei Port Group Finance Company Limited (河北港口集團財務有限公 司) since July 2014. Mr. Guo previously served as a supervisor of China Merchants Securities Co., Ltd. (招商證券股份有限公司) (listed on the Shanghai Stock Exchange in November 2009; stock code: 600999) from December 2001 to May 2011.


Mr. YANG Wensheng
Deputy General Manager and Member of the Party Committee
Mr. YANG Wensheng (楊文勝), aged 47, the deputy general manager and member of the party committee of the Company. Mr. Yang graduated from Shanghai Railway Institute (上海鐵道學院) with a bachelor’s degree in July 1991 and he is a senior economist. He joined the Qinhuangdao Port Authority in 1991 and has since then been engaged in port operation related work. He had served as the section chief of the production section of the Railway Transport Company of the Qinhuangdao Port Authority (秦皇島港務局 鐵運公司), the deputy manager of Rail Transportation Branch of Qinhuangdao Port Group Co., Ltd. (秦皇島港務集團有限公司), the deputy director of the production department of Qinhuangdao Port Group Co., Ltd. (秦皇島港務集團有限公司), the general manager of Qinren Sea Transportation Co., Ltd. (秦仁海運有限公司) and the manager of the Second Port Branch of our Company. Mr. Yang served as the director of the production department of our Company from September 2012 to January 2015, and has been appointed as the deputy general manager and member of the party committee of the Company since August 2014.



JOINT COMPANY SECRETARIES


Mr. ZHANG Nan
Deputy Director of the General Office of the Board, the Representative for Securities Affairs and the Joint Company Secretary
Mr. ZHANG Nan (張楠), aged 36, the deputy director of the general office of the Board, the representative for securities affairs and the joint company secretary of our Company. He obtained a bachelor’s degree in law majoring in economic law from Heilongjiang University (黑龍江大學) in July 2002. He is a registered corporate lawyer and a registered corporate legal advisor. He is a certified enterprise risk manager and has the qualification certificates of securities practice, secretary to the board of directors, securities affairs representative, independent director as well as financial and tax intermediate professional and technical position. Mr. Zhang has served as the deputy director of the general office of the Board and the representative for securities affairs of our Company since November 2013. He has been the joint company secretary of our Company since August 2013.


Ms. KWONG Yin Ping, Yvonne
Joint Company Secretary
Ms. KWONG Yin Ping, Yvonne (鄺燕萍), the joint company secretary of our Company. Ms. Kwong obtained a bachelor’s degree of arts in accountancy from the Hong Kong Polytechnic University. She works as vice president in a professional corporate services company which is engaged in providing secretarial and compliance services for listed companies. She is also a fellow of the Hong Kong Institute of Chartered Secretaries and the Institute of Chartered Secretaries and Administrators of the United Kingdom. She has extensive experience in providing company secretarial services for numerous private and listed companies. She serves as company secretary and joint company secretary of various companies listed on the Hong Kong Stock Exchange. Mr. Zhang Nan is the major contact person of Ms. Kwong in the Company.
35 Haibin Road, Qinhuangdao, Hebei Province, China
TEL: (86) 335 3099676
FAX: (86) 335 3093599
Postal code: 066002
Email: yuanhang@portqhd.com
* Requried Field